رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

شیراز در یک نگاه

جغرافیا

 

شیراز

مساحت شیراز ۱۲۶۸ کیلومتر مربع است و در جنوب غربی ایران قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر است. رودخانه ی فصلی این شهر، خشک یا هفت پلیی نام دارد که پس از عبور از شهر،‌ به دریاچه مهارلو می‌ریزد. میانگین دما در تیرماه ۳۰ درجه و در دی ماه ۵ درجه‌ی سانتیگراد است. میانگین دمای سالانه در شیراز ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد ثبت شده است. شیراز از شمال با مرودشت و سپیدان، از جنوب با فیروزآباد و جهرم ، از شرق با نی‌ریز، استهبان وفسا و از سمت غرب با کازرون  همسایه است. کوه‌ها شیراز را از هر چهار طرف در میان گرفته‌اند.


مردم شیراز

 

در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شیراز حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده است. بالای ۹۰ درصد مردم این شهر فارس هستند.رسم‌هایی مانند نوروز، چهارشنبه سوری، شب یلدا و سیزده به در جایگاه خود را در شهر بهارنارنج دارند. حافظیه و سعدیه میعادگاهی برای دوستداران شعر به‌شمار می‌روند. عروس کردن درخت نارنجی که بار کمی می‌دهد، و سکه انداختن در حوض ماهی سعدیه از جمله رسم‌های شیرازی‌ها است.بی‌دلیل نیست که شیراز به شهر شعر و ادب معروف است. کیست که نام شیراز را بشنود و به‌یاد سعدی و حافظ،‌ شاعران پرآوازه و پرطرفدار نیفتد! اما بزرگان دیگری هستند که طی سال‌های اخیر در شیراز به‌دنیا آمده‌اند.


سوغات شیراز

 

مسقطی و کلوچه شیرازی که در کنار هم سرو می‌شوند، بادام سوخته،‌ ‌یوخه، حلوای کاسه‌ای، شکوفه‌ی بهارنارنج، عرقیات گیاهی مانند بهارنارنج، بیدمشک، نسترن و گلاب میمند، دمنوش بهارنارنج، لیموی شیراز و آبغوره‌ی شیراز معروف است.خاتم‌کاری، سفال، معرق، زیرانداز نمدی، گلیم و جاجیم و سرامیک از صنایع دستی و سوغات شیراز هستند.

موارد مرتبط

شیراز در یک نگاه

شیراز در یک نگاه

شیراز، شهر راز و شعر و بهارنارنج، یکی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری است. قدمت شیراز به پیش از دوره‌ی ساسانیان می‌رسد و هم‌اکنون یکی از کلان‌شهرهای پررونق به‌شمار می‌رود.

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر