رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

با انواع ویزا آشنا شویم

متقاضیانی که جهت انجام دادن امور کاری، توریستی، تحصیلی، تجاری ، اقامتی و.. قصد مسافرت کردن به کشورهای خارجی را دارند می بایست به این نکته توجه داشته باشند که برای ورود به برخی از کشورهای اروپایی علاوه بر داشتن پاسپورت به مدرکی دیگری نیاز دارند که مجوز ورود به کشور را به متقاضیان می دهد؛ جهت اخذ مجوز ورود به این کشورها متقاضی نیازمند اخذ ویزای کشور مربوطه می باشد.  ویزا اغلب محدودیت ها و شرط و شروطهای خاصی برای ماندن فرد در آن کشور دارد، مانند قلمرویی که فرد وارد آن می شود ، زمان و تاریخ ورود آن شخص به کشور ، زمانی که کشور را ترک می کند ، تعداد دفعاتی که می تواند به آن کشور سفر کند و یا اینکه آیا آن فرد حق کار در آن کشور را دارد یا خیر ، ویزا کسب اجازه رسمی یک شخص بیگانه از کشوریست که می خواهد به آن سفر کند ، این مدرک می تواند در هر زمانی که کنسولگری آن کشور تشخیص دهد باطل شود . برای شناخت انواع ویزا اشنایی با مفهوم ویزا امری ضروری می باشد.ا گر میخواهید با مفهوم ویزا بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای ویزا در همین سایت را مطالعه کنید .

شاید مطالب این نوشته ابتدایی به نظر برسه ولی گاهی وقت ها توجه نکردن به همین موارد ابتدایی میتونه دردسرهای بزرگی برامون ایجاد کنه.

ویزا انواع و اقسام بسیار زیاد و گوناگونی دارد که اکثر ما با ویزای کوتاه مدت توریستی یک بار ورود سر و کار داریم. در مقاله قبلی به تقسیم بندی ویزا از نظر هدف سفر بطور کامل اشاره شد . حالا در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع ویزا از نظر نوع صدور ، تعداد دفعات ورود و خروج و نحوه درج درگذرنامه آشنا کنیم . 

انواع ویزا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تقسیم بندی کشورها از نظر نحوه صادر کردن ویزا 

 

  1. برای سفر به بعضی از کشورها برای مقاصد گردشگری و توریستی نیاز به اخذ ویزا نیست .  تعداد این کشورها که ایرانی ها می توانند به آن سفر کنند بسیار محدود است و بهتر است قبل از سفر ،از  شرایط این کشورها از نظر صدور ویزا ازطریق  وب سایت وزارت خارجه و یا سفارت کشور مربوطه در ایران مطلع شوید و به روز ترین اطلاعات را کسب کنید .
  2. صدور ویزا برای برخی از کشورها قبل از سفر انجام می شود . باید با مراجعه به سایت سفارت مورد نظر و یا تماس با سفارتخانه لیست مدارک مورد نیاز را آماده کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنیم.
  3. ویزا در لحظه ورود (visa on arrival) به این معنی هست که نیاز به صرف وقت و نوبت سفارت و … مانند مورد قبلی نیست. فقط ملزم به پرداخت مبلغ و ارائه یک سری مدارک در زمان ورود به کشور مقصد میباشید . 

انواع ویزا از نظر دفعات ورود و خروج  به کشور

 

ویزای سینگل

ویزای یک بار ورود یا سینگل  :

 

با داشتن این ویزا فقط یکبار اجازه ورود به کشور مقصد را دارید و بعد از یکبار ورود و خروج اتوماتیک اعتبار آن  از بین میرود حتی اگر از نظر تاریخ و مدت هنوز اعتبار داشته باشد . در حال حاضر بیشتر ویزاهای معمولی به صورت سینگل هستند .

 

 

ویزای مولتیویزای چندبار ورود یا مولتیپل :

 

با داشتن این ویزا تا زمانی که  از نظر تاریخ و مدت اعتبار دارد شما میتوانید به دفعات نامحدود به آن  کشور ورود و خروج داشته باشید . ویزاهای شینگن به صورت مولتی هستند .

 

ویزای دو بار ورود یا دابل :

 

این ویزا به شما اجازه میدهد در مدتی که ویزای شما  اعتبار دارد بتوانید  دو بار وارد کشور مقصد شوید . ویزای کشور بانکوک به این صورت است . 

 

ویزای ترانزیت :

 

 نوعی خاصی از ویزای ترانزیت به اسم ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa). است که بعضی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در یک فرودگاه آن کشور هم درخواست ویزا می کنند. با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگاه حتی برای چند دقیقه را هم ندارید و در حقیقت این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی هست. اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا همچین قانونی برای دارندگان پاسپورت ایرانی دارند.

 


 

انواع ویزا از نظر نحوه اقدام کردن 

 

مراجعه مستقیم به سفارت :  

 

شما باید شخصا به سفارت کشور مربوطه مراجعه کنید و بعد از پر کردن فرمها و ارائۀ مدارک برای روادید درخواست کنید. کشور فرانسه نیز روادید را از این طریق  و به صورت حضوری ارائه میدهد.شما از قبل از سفارت وقت میگیرید و در زمان مشخص شده با مدارک به آن مراجعه میکنید. پس از انجام مراحل در صورت تایید روادید با پست به درب منزل شما ارسال میشود.

از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه :

 

در این روش شما مدارکتان را در اختیار شرکتهای واسطه یا آژانسها و تورها قرار میدهید. برای گرفتن روادید بیشتر کشورها میتوانید شخصا اقدام کنید یا از طریق آژانسهای مسافرتی این کار را انجام دهید. اما بعضی ازکشورها مانند امارات و سنگاپور روادید را تنها از طریق دوم ارائه میکنند. برای گرفتن روادید کشورهای چین و روسیه میتوانید به سفارت خانه مراجعه کنید اما این کار برایتان دردسرساز خواهد شد و بهتر است با مراجعۀ به آژانسهای مسافرتی در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید. کلیه امور اخذ ویزا و وقت سفارت در آژانس مسافرتی آسوده کیهان سیر توسط باتجربه ترین و خبره ترین نیروها انجام می شود . پس جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در اولین فرصت با ما تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند .

 


 

انواع ویزا از نظر نحوه درج در گذرنامه :

 

ویزا با برچسب ویزا با برچسب :

 

در این نوع ویزا، سفارت کشور مقصد برچسبی را در یکی از صفحات پاسپورت می چسباند . معمولا کشورهایی که ویزا نمی خواهند ٰٰٰداخل گذرنامه تاییده ویزا به صورت مهر است .کشورهایی که تاییدیه ویزای آنها داخل گذرنامه به صورت برچسب است هند / اندونزی / بلغارستان / آفریقای جنوبی / چین و روسیه و غیره می باشند . 

 

 

 

 

ویزا با مهرویزا با مهر :

 

در این نوع ویزا، سفارت کشور مقصد مهری را در یکی از صفحات پاسپورت  گذرنامه  می زند و اطلاعات در داخل آن نوشته می شود . از میان این کشورها میتوان ارمنستان / گرجستان / استرالیا و غیره را نام برد . لازم به ذکر است که برای کشور استرالیا تاییدیه ویزا به صورت فایل pdf برای شما ایمیل میشود .

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر