رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

راهنمای جامع ویزا

راهنمای جامع ویزا 

 

آیا تا به حال به دلایل مسافرت ، تحصیل و یا کار از کشور خود خارج شده اید ؟  آیا با قوانین صدور ویزا برای کشور مقصد خود آشنایی دارید ؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با تعاریفی کلی از ویزا و قوانین آن آشنا کنیم . پس با آسوده کیهان سیر همراه باشید ...  

 

راهنمای جامع ویزا

 

سفر به خارج از کشور یکی از بهترین گزینه ها نه تنها برای تفریح بلکه برای ادامه تحصیل نیز میباشد اما لازم است بدانید که یکی از ابتدایی ترین ملزومات سفر به خارج از کشور داشتن ویزا میباشد که همین امر سفر را برای خیلی از افراد به خصوص ایرانیان مشکل ساز کرده است .

مفهوم کلی ویزا کسب اجازه از کشور مقصد می باشد چون کشورهای مختلف قوانین اکیدی در رابطه با ورود مسافرین خارجی اعمال می کنند که برای ورود به این کشورها باید این اجازه ورود یا ویزا را کسب کرده باشید .  نوع ویزایی که دریافت می کنید، در زمان ورود به هر کشور، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن کشور اقامت خواهید کرد و آخرین مهلتی که برای ورود به کشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است .

 

اگر کشوری ویزا را برای شما صادر کرده باشد به این معنی است که اجازه ورود شما را تایید کرده است . صدور ویزای مسافرتی توسط کشور مقصد انجام می شود که این نوع ویزاها موقت هستند و مدت زمان اعتبار آن بستگی به کشور مقصد و علت سفر دارد. معمولاً ویزا به صورت یک مهر یا برچسب در پاسپورت ضمیمه می شود و روی آن اطلاعاتی مانند زمان ورود و خروج، نام کشور، و نوع وسیله ای که به آن کشور مسافرت کرده اید مشخص می شود. علاوه بر آن، شکل مهر هر کشوری متفاوت است و به عنوان مثال، مهری که روی پاسپورت زده می شود، می تواند به شکل مربع، دایره، لوزی و دیگر اضلاع باشد. علاوه بر آن، رنگ مهر ورود و خروج نیز با هم متفاوت است. برای کشورهایی که عضو ویزای شینگن هستند، فقط یک مهر زده می شود .  

 

سافرت و قوانین سفر خارجی

  لازم است بدانید که صرفا با داشتن پاسپورت نمی توانید به کشورهای خارجی سفر کنید . ضمن اینکه حتی باداشتن ویزا هم ممکن است به کشور مقصد وارد نشوید چون افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید  مراحل اداری گرفتن ویزا یا روادید کاملا وابسته به شانس بوده و در صورت آنکه بخت با شما یار نباشد، نمیتوانید به کشور مقصد مسافرت کنید  

 

قوانین کشورها برای صدور ویزا :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کشورهایی مانند استرالیا، کانادا ایالات متحده امریکا، ایرلند، بریتانیا، کره جنوبی و ال سالوادور تنها در زمان ورود، مهر روی پاسپورت می زنند.

هنگ کنک، ماکائو، و اسرائیل نیز کشورهایی هستند که هیچ مهری برای ورود و خروج صادر نمی کنند. اما تکه کاغذی جداگانه برای ورود در اختیار مسافر می گذارند . 

انواع ویزا :

ویزاها را بسته به هدفی که برای مسافرت دارید، به انواع مختلفی تقسیم می کنند و دسته بندی آنها هم روی مهر ویزا مشخص می شود. 

ویزاهایی که میتواند توسط کشور مقصد صادر شود در زیر لیست شده اند : 

 

ویزای الحاق به خانواده

 

 

ویزای الحاق به خانواده : 

این نوع ویزا برای دیدار بستگان درجه 1 و درجه 2 صادر می شود که مدت آن بین 3 تا 6 ماه می باشد . پیوستن به خانواده یک دلیل پذیرفته شده برای مهاجرت به کشورهای اروپایی است . اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده شما در حال حاضر در یک کشور خاص زندگی می کنند ، سایر اعضای خانواده ممکن است قادر باشند به آن کشور مهاجرت کنند 

 

 

 

 

ویزای تحصیلی :

این نوع ویزا در دسته ویزاهای بلندمدت و غیر اقامتی قرار می گیرد و شرط اول صدور آن ، داشتن پذیرش از یک دانشگاه و یا استاد در کشور مقصد است.  دارنده این نوع ویزا مجاز به دریافت شماره ملی ، مجاز به اجاره املاک، سرمایه گذاری، خرید اموال منقول و غیر منقول، جستجوی کار و بسیاری موارد دیگر می باشد اما یک ویزای دانشجویی غیر اقامتی دارد. به این معنی که پس از اتمام مهلت ویزا می بایست نسبت به تمدید آن اقدام نموده یا نسبت به تغییر نوع ویزا بر حسب مستندات قانونی اقدام نماید .

 

اخذ ویزای زیارتی

 

 

ویزای زیارتی : 

هدف از صدور این ویزا انجام سفرهای زیارتی و مناسک حج می باشد که در کشورهایی مثل عراق ، ایران و عربستان صادر می شود که مخصوص مسلمانان خارجی می باشد و درخواست کنندان احتمالی آن جهانگردان مسلمان می باشند .

 

 

 

ویزای بازرگانی

ویزای تجاری و بازرگانی : 

این ویزا به کسانی که قصد روابط تجاری با کشورهای مورد نظر را دارند صادر می شود که در این صورت باید از کشور مقصد دعوت نامه صادر شودباید بدانند برای گرفتن ویزای تجاری چه مراحلی را باید انجام دهند و مدارک لازم جهت اخذ آن چیست. پیگیری قدم به قدم این مراحل و تهیه این مدارک پیش از اقدام برای گرفتن آن باعث خواهد شد سریع تر بتوانید این ویزا را تهیه کنید. البته توصیه ما این است که مسئولیت پیگیری این امور را به یک مشاور اخذ ویزای تجاری بسپارید تا بتوانید بدون مشکل و در کمترین زمان آن را اخذ کنید.

 

 

 

ویزای متعدد

 

ویزای متعدد : 

این نوع ویزا به صورت single صادر می شود که تنها اجازه یکبار ورود به آن کشور را دارید که اگر به صورت multiple باشد شما امکان ورود و خروج متعدد طی مدت اعتبار ویزا به کشور صادر کننده را دارید .  ویزای ورود چندگانه برای گردشگری، کسب و کار و اعضای خدمه صادر می شود. هر کشور شرایطی را برای صدور ویزا فراهم می کند که باید توسط متقاضیان، رعایت شود.

 

 

 

ویزای پزشکی

ویزای سلامتی و پزشکی : 

این ویزا برای بیمارانی است که برای ادامه درمان خود به خارج از کشور اعزام می شوند .  داشتن شرایط کلی و داشتن شرایط مهاجرت جهت اخذ ویزای درمان ، نداشتن بیماری واگیر داری که سلامت جامعه را به خطر بیندازد، متقاضیان  قبل از ورود باید هماهنگی های لازم را با پزشک و یا متخصص مربوطه انجام داده و هم چنین هزینه های درمان را نیز به همراه داشته باشند و متعهد بگردند که پس از درمان به کشور خود باز میگردند .

 

 

 

 

 

 

ویزای سیاحتی : 

این نوع از ویزا بسته به کشور مقصدی که دارید ، بین ۱۵ تا ۶ ماه اعتبار دارد. هدف فرد از گرفتن این ویزا سیاحت و گردشگری در کشور مقصد است.

 

 

 

 

 

ویزای حق کار

 

ویزای حق کار :

این روادید با حق کار برای افرادی که قصد  اشتغال در کشوری را دارند صادر می شود . البته این نوع ویزا برای برخی از کشورها سخت تر است و با حساسیت بیشتری صادر می شود. 

 

 

 

ویزای سرمایه گذاری

 

ویزای سرمایه گذاری : 

این ویزا جهت اتباع خارجی که با استفاده از سرمایه با منشا خارجی مجوز سرمایه گذاری آنان به تایید سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران رسیده باشد صادر می شود . درخواست کنندگان احتمای آن تجار و سرمایه گذاران می باشند . 

 

 

 

 

ویزای مطبوعاتی

 

ویزای مطبوعاتی : 

اصحاب رسانه های خارجی اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب، و دیجیتالی و تهیه کنندگان، سازندگان و دست اندرکاران هر نوع گزارش، فیلم و ... که به منظور انجام امور حرفه ای عازم کشور می باشند باید روادید مطبوعاتی اخذ کنند​​​​​​ . ​

 

 


با توجه به مطالب گفته شده ، جهت دریافت ویزا باید ابتدا شرایط کشور مقصد را بررسی نموده و هدف سفر را مشخص کنید زیرا به عنوان مثال برای سفرهای تحصیلی نیاز به مدرک پذیرش از دانشگاه مقصد الزامی است .

در ادامه و درمقاله های بعدی شما را با قوانین ویزا و اطلاعات کلی و جامع در مورد آن آشنا خواهیم کرد ... 

 

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر