رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

کشور لبنان در یک نگاه

لبنان ، کشوری باریک که از بالا تا پایین دو همسایه ثابت دارد . چندسالی است که از شرّ جنگ خلاصی یافته و خود را برای میزبانی از گردشگران کشورهای مختلف مهیا کرده ست . دو همسایه ثابت لبنان در سمت شرقی ، رشته کوه های " جبل العلوین " و در سمت غربی ، دریای مدیترانه است  ;  دریایی کبود که نسیم خنک دائمی آن باعث شده لبنان عموما آب و هوایی معتدل داشته باشد و در تمام فصل ها آمده پذیرایی از گردشگران باشد . بیروت ، پایتخت لبنان ، لقب پاریس آسیا را به خود گرفته است که در ادامه قصد معرفی این شهر را داریم . زبان دوم لبنانی ها بعد از عربی فرانسوی است نه انگلیسی . جمعیت 7 میلیونی لبنان ترکیبی از ادیان و عقاید مختلف هستند که مسیحیت ، تسنن و تشیع ، اکثریت را دارند . این ترکیب مذهبی به ارکان قدرت سیاسی هم راه پیدا کرده است و تقسیم شده است بین رئیس جمهور مسیحی نخست وزیر سنی و رئیس مجلس شیعه . فرودگاه بیروت در جنوب این شهر است و وقتی به سمت بیروت حرکت می کنید ابتدا منطقه " ضاحیه " شیعه نشین پیش روی شماست ، بعد مرکز شهر بیروت که عموما سنی نشین است و بعد به منطقه شمالی پایتخت لبنان می رسید که " جونیه " نام دارد و سکنه آن مسیحی هستد . 

صخره های عاشقی 

صخره الروشه لبنان

 

دو صخره که از دل مدیترانه بیرون زده اند و در مرکز بیروت ، خودنمایی می کنند به نگهبانان بیروت مشهور هستند . " صخره الروشه " نماد پایتخت لبنان است و می گویند بعضی افراد که به وصال دلخواهشان نرسیده اند ، روی این صخره رفته اند و به نیت خودکشی خودشان را به پایین پرتاب کرده اند . یکی از صخره ها که از صخره دوم بزرگتر است ، حفره ای در زیر خود دارد و اگر شما در این دریا جهت گشت و گذار قایق موتوری کرایه کنید ،  قایقران حتما شما را ازاین حفره عبور خواهد داد . در اطراف این محله پاساژ و کافه و رستوران زیاد است . می توانید قهوه و چای بنوشید و مدیترانه زیبا را تماشا کنید . بهترین زمان بازدید از این منطقه ، هنگام غروب آفتاب است.

 

درخت و سیب

 

سیب لبنان

اقلیم لبنان و شرایط آب و هوایی اش باعث شده پرمحصول ترین میوه کشت شده در این کشور ، سیب سرخ باشد . به قدری این میوه برای این کشور مهم است که حتی به لبنان دیارالتفاح می نامند . لازم به ذکر است که در کنار سیب ، زیتون هم محصول کشاورزی مهم دیگری است که صادرات فراوانی هم دارد . موضوع کشاورزی در لبنان به زیتون و سیب ختم نمی شود . گونه ای درخت که شبیه کاج و سرو است در این کشور به وفور می روید که "اُرس" نام دارد . به قدری این درخت برای لبنانی ها مهم و نماد ایستادگی و غرور بوده که به مرکز پرچم این کشور هم راه پیدا کرده است و بین دو نوار قرمز بالا و پایین ، در زمینه ای سفید ، خودنمای می کند . در سفر به لبنان به خاطر داشته باشید که آنقدرها نیاز به تعویض پول و تبدیل دلار به لیره ندارید . همه مغازه ها دلار می گیرند و مابقی پولتان را به دلار پس می دهند . 

 

از صخره به غار

 

غار " جُعَیتا لبنان

 

بعد از صخره های دوقلوی " الروشه " یشنهاد بعدی ما در بیروت گردی غاری است که با تله کابین به نزدیکی اش می رسید . غار " جُعَیتا " یا " جِعتا " در شمال بیروت است و تا حدود 2 کیلومتر در آن اجازه پیشروی دارید . جعیتا غاری دو طبقه ای است و شما طبقه پایین که  بین دالان ها جریان دارد را از طبقه بالا نظاره گر خواهید بود . جعیتا ر سال 1870 کشف شده بود و در سال 1969 بازدید کنندگان به آن راه داده شده اند . ورودی بخش آبی و بخش خشکی جداست و بلیت های جداگانه دارد . در این غار بزرگترین استالاگیت جهان وجد دارد . پارکی با مجسمه های انتزاعی سنگی ، یک باغ وحش کوچک و چند فروشگاه خرید سوغات و یک قطار تفریحی که بازدید شما را از این غار کامل تر خواهد کرد . 

 

دو موزه دیدنی 

 

موزه شمع لبنانغیراز موزه ملی که هرکشوری برای خود دارد ، دو موزه متفات را پیشنهاد می کنیم که حتما در لیست دیدنی های سفر بیروت خود قرار دهید . یکی از آنها موزه شمع که مجسمه های آن از جنس پارافین است و اگر شما سرمایی هستید بای رود به این موضوع حتما باید لباس گرم همراه خود داشته باشید چون بای جلوگیری از آب شدن مجسمه ها ، دمای داخل این موزه پایین است . در اطراف این موزه چندین بازارچه و مرکز خرید سوغات هست که خریدهای سفرتان را تکمیل می کند . سوغاتی های لبنان یک ویژگی بارز دارند که پر از زرق و برق هستند .

 

موزه مشاهیر لبنانموزه دوم که می خواهیم به شما معرفی کنیم از موزه شمع خیلی شگفت انگیزتر است که " متحف المشاهیر " و به معنی موزه مشاهیر نام دارد که بر فراز تپه ای مشرف به بیروت ساخته شده و بلیت ورودی آن به ازای هر نفر 7 دلار می باشد . یکی از ویژگی های بارز این موزه متحرک بودن مجسمه های آن است که فقط حرکت ساده ندارند و گاهی شیرین کاری هم می کنند . مثلا اگر از جلوی مجسمه ادیسون عبور کنید چراغی در دست دارد که خاوش و روشن می شود . این مجسمه ها به قدری با جزییات و با طرافت ساخته شده اند که اگر دست یکی را لمس کنید با دست انسان مو نمیزند . حتی برجستگی هایی مثل رگ پشت دست نیز قابل مشاهده است . دلیل این ظرافت وجود ماده سیلیکون به جای پارافین در ساخت مجسمه ها است . 

 

پرسه شبانه

 

آخرین پیشنهاد ما هم از بین دیدنی های بی شمار بیروت ، محله " داون تاون " است با انبوهی فروشگاه و رستوران و کافه که دود قلیان در آنها زبانه می کشد . این محله که نزدیک صخره الروشه است را خیلی شبیه به محله " شانزه لیزه " پاریس ساخته اند . یکی از بهترین مراکزی که هم برای استراحت ، هم برای صرف غذا و نوشیدنی و هم برای خرید در بیروت وجود دارد همین منطقه است . جایی که از تردد ماشین در آن خبری نیست .فقط برای هر کدام از مواردی که نوشتیم مثل خرید و خوراک ، آماده اعداد و مبالغ بالا باشید چون داون تاون محله گرانی است . 

و اما غذا ...

غذاهای لبنانی مثل کباب ترکی ترکی و پیتزا و پاستای ایتالیا ، برای ایرانیان آشناست و نزدیک به ذائقه ماست . معروف ترین غذایی که از لبنان به ایران راه پیدا کرده ، فلافل بیروتی است که معرف حضور شما هست . اصلی ترین چاشنی که در لبنان به فلافل لای نان اضافه می کنند ، کل قرمز ترشی است اما چند غذای معروف دیگر هم هست که به اندازه فلافل فراگیر نیست اما حیف است که در سفر به لبنان آنها را امتحان نکنید . اولی که ماده اولیه ای مشابه فلافل دارد " حُمُس " نام دارد . دو پیشنهاد غذایی دیگر ما ، هر دو سالاد هستند . " فتوش " و" تبوله " . غذاهای اصلی لبنانی ها خیلی به غذاهای اصلی خودمان شباهت دارد . انواع کبابه ها در رستوران ها سرو می شوند و هرکدام بسته به اینکه گوشت قرمز باشد یا گوشت مرغ ، قیافه و افزودنی های متنوع دارند اما فوتوش و تبوله را از دست ندهید خصوصا اگر تمایل به گیاهخواری دارید . فتوش هم ترکیباتی مشابه تبوله دارد با این تفاوت که بین مواد سالاد ، نان پیتا و تربچه هم پیدا می شوند .

 

 

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر