رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اگر گذرنامه در سفر مفقود شود چه کنیم ؟

وقتی خودتان را برای سفر خارجی آماده میکنید علاوه بر لذت های سفر خودتان را باید برای خطرها و دردسر های آن نیز آماده کنید . یکی از دردسرهای بزرگ گم شدن پاسپورت است . پاسپورت ممکن است از شما دزدیده شود یا آن را در مکانی جا بگذارید . حالا باید چکار کنید ؟ در کشوری که ممکن است حتی زبان آنجا را بلد نباشید . آسوده کیهان در این پست شما را راهنمایی می کند که چه کنید ...

شما ممکن است پاسپورت را در کشور خودمان و قبل یا بعد از سفر گم کنید یا اینکه در سفر خارجی باشید و در کشوری دیگر پاسپورت خود را گم کنید . اصلا نگران نباشید و سفر را به کام خود و همسفران خود تلخ نکنید . گرفتن پاسپورت جدید کاری آسان است .  فقط کافیست راه و روش ها را بدانید . اول شما باید با مراجعه به مراکز ذی ربط پاسپورت جدیدی که به شما می دهند، موقت می باشد و معمولا برای 3 تا 6 ماه اعتبار محدود دارد. این پاسپورت تنها برای راه انداختن موقت کار شما می باشد . 

 

مراحل دریافت پاسپورت جدید : 

 

گم کردن پاسپورت در سفر

enlightened به اداره پلیس مراجعه نمایید و گزارشی مبنی بر گم شدن مدارکتان پر کنید.

enlightened به وب سایت وزارت امور خارجه مراجعه کنید و فرم های مربوط به دریافت پاسپورت آن کشور را پرینت بگیرید . 

enlightened​​​​​​​فرمهای پر شده را، صبح اول وقت به سفارت کشوری که اقامت دارید ببرید.

enlightened​​​​​​​کمی ممکن است که در صف سفارت آن کشور معطل شوید.

enlightened​​​​​​​گزارش پلیس، فرمها و برنامه سفرتان را به سفارت تحویل دهید.

enlightened​​​​​​​ بنا بر هر کشوری که اقامت دارید، هزینه مربوط به آنجا را باید بپردازید.

enlightened​​​​​​​ عصر همان روز میتوانید پاسپورت خود را تحویل بگیرید . 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پاسپورت جدید 

 

enlightened​​​​​​​یک قطعه عکس 4*6 برای پاسپورت جدید

enlightened​​​​​​​کپی از گذرنامه گم شده ( پیشنهاد ما این است که قبل از سفر یک کپی از تمام مدارک خودتان داشته باشید )

enlightened​​​​​​​گواهی‌نامه‌ی رانندگی یا پاسپورت منقضی‌شده به منظور احراز هویت

enlightened​​​​​​​شناسنامه ( در صورتی که از گواهینامه برای احراز هویت استفاده می کنید ، باید جهت نشان دادن تابعیت خود شناسنامه همراه داشته باشید . ) 

 

ویزاحتما بخوانید : هرآنچه درباره ویزای شینگن باید بدانیم ... 

 

گم شدن پاسپورت در کشور خودتان 

 

گم کردن پاسپورت در کشور خودتان

تا اینجا هرچه گفتیم در مورد گم شدن مدارک در کشورهای خارجی بود . اما اگر در کشور خودمان مدارکتان را گم کردید مرسوم ترین کار این است که به دفاتر پستی مراجعه کنید چون مردم با پیدا کردن مدارک معمولا آنها را در صندوق پست می اندازند یا به دفاتر پستی تحویل می دهند . به همین منظور اداره پست  سرویسی به نام «پست یافته» ارائه کرده است که افراد بتوانند از طریق پایگاه اینترنتی این شرکت به جست‌وجوی مدارک گم شده خود بپردازند . شما با مراجعه به سایت شرکت پست و قسمت پست یافته با وارد کردن نام، نام خانوادگی و نام پدر خود می تواند مطلع شوید آیا مدارکتان به دفاتر پستی تحویل داده شده یا خیر؟ در صورتی که تحویل داده شده باشد تاریخ تحویل آن به شما اعلام می شود . نکته مهمی که باید دقت کنید این است که کلیه مدارک پیدا شده تنها تا شش ماه در اداره پست باقی می مانند و پس از این مدت امحاء خواهند شد بر این اساس لازم است شما در همین مدت برای دریافت مدارک مربوطه اقدام کنید.

 

نکات مراجعه به دفاتر پستی 

 

وقتی شما به دفاتر پستی مراجعه کنید ممکن است دو حالت پیش بیاید : 

1 . ممکن است مدارک شما به طور اتفاقی به همان دفتر تحویل داده شده باشد که دراین صورت فرد می تواند با پرداخت مبلغی مدارک خود را دریافت کنید . 

2 . مدارک شما در آن دفتر نیست اما می توانید با پرداخت مبلغی  و پر کردن یک فرم آدرس محل سکونت خود را اعلام کنید تا از طریق پست مدارک مربوطه برای شما ارسال شود . 

​​​​​​​

پاسپورتحتما بخوانید :  30 کشوری که با خرید خانه می توانید پاسپورت بگیرید 

 

اگر مدارک شما در اداره پست یافت نشد ... 

 

در صورتی که سامانه " پست یافته " را چک کردید و مدارک شما در لیست مدارک تحویل داده شده نبود در نهایت باید مفقوديت گذرنامه خود را به ادارات صدور گذرنامه اعلام كنید . پس از مراجعه به اداره گذرنامه ، فرم‌هايي در اختيار مراجعه‌کنندگان قرار مي گيرد تا مشخصات خود را وارد كنند تا گذرنامه‌هاي آنها به عنوان گذرنامه فاقد اعتبار ثبت شود . در صورتی که سفر شما از نوع زیارتی ، درمانی و یا ماموریت کاری باشد ، با ارائه معرفي‌نامه از سازمان يا وزارت‌خانه‌هاي مربوطه در صدور گذرنامه مجددتان مساعدت مي‌شود . 

 

با توجه به مطالب گفته شد دریافت گذرنامه جدید دردسرهایی دارد که ممکن وقت شما را در سفر تلف کنید و به جای گشت و گذار درگیر مراحل اداری شوید . پیشنهاد ما به شما این است که برای پیشگیری از وقوع همچین اتفاق هایی ، در سطح شهر اگر مجبور به حمل مدارک هستید آنها در یک کیف جداگانه به همراه شماره تلفن و آدرس هتل خودتان قرار دهید . 

 


منابع : 

1 . سایت عصر ایران 

2 . nomadicmatt.com

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر