رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

سفر به کشورهای خارجی با خودروی شخصی

آدم هایی که همیشه اهل سفر هستند گاهی فراهم کردن هزینه سفر به خصوص سفرهای خارجی برای آنها مشکل ساز است و آنها را مجبور میکند تا فکر سفر را از ذهن خود خارج کنند . دسته ای از این افراد هم به سفرهای ماجراجویانه علاقه دارند و با وسیله های حمل و نقل عمومی نمی توانند چندان که انتظار دارند از سفر لذت ببرند . دسته ای هم اعتقاد دارند که تمام لذت سفر به مسیر آن است و با وسایل حمل و نقل عمومی به خصوص هواپیما از این لذت بی بهره می مانند . اگر شما جزو یکی از این سه دسته هستید ، آسوده کیهان این مقاله را برای شما نوشته است تا هم در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید و هم از لذت مسیر و جاده بهره کافی را ببرید . انجام سفر با خودروی شخصی به خارج از مرزهای کشور، برخلاف تصور عمومی، امری شدنی است که البته برای فراهم نمودن مقدمات آن، باید مراحل اداری طی شود و مجوزهایی کسب گردد؛ اما، با اجرا و ساده سازی ساز و کار اداری، ازسوی یک نهاد مسئول، این امر نیز تسهیل گردیده است . این شیوه معایب و فوایدی داره از جمله ایرادات سفر با خودروی شخصی محدود بودن کشورهای هم مرز با ایرانه درحالیکه شما با هواپپما تا استرالیا و برزیل را میتونید به عنوان مقصد انتخاب کنین .اما از فواید سفر با خودرو پایین بودن هزینه آن است . سفرهای خارجی با خودروی شخصی به سادگی سفرهای داخلی نیست و نیازمند طی کردن مراحل اداری است که در این مقاله یاد میگیرید چه مراحلی را باید طی کنید . 

 

سفر خارجی با خودروی شخصی

 

کابوتاژ

 

قدم اول : کاپوتاژ ماشین

اولین مرحله کاپوتاژ کردن ماشین است. یعنی باید از گمرک اجازه خروج ماشین از مرزهای بین المللی را بگیرید . برای این کار خودرویی که قصد خروج از کشور را دارد باید حتما توسط یکی از شعب گمرک پروانه خروج موقت از کشور را دریافت کند تا در زمان برگشت خودرو به کشور مشکلی از بابت گمرک به وجود نیاید و بتوان به راحتی خودروی مورد نظر را وارد کشور کرد. برای کاپوتاژ کردن ماشین در قدم اول باید با مدارک شناسایی خودرو که شامل‌ سند انتظامی سبز‌رنگ، سند شرکتی سفید رنگ، کارت خودرو، شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه رانندگی به اداره گمرک شهر محل زندگی خود بروید . ساکنین شهر تهران می توانند به اداره گمرک غرب تهران به آدرس زیر مراجعه کنند :

اداره گمرک غرب تهران : کیلومتر 10 جاده قدیم کرج، روبه‌روی شهرک دریا

 

مراحل اداری در گمرک جهت کابوتاژ :

اولین مرحله این است که باید فرم های مخصوص کاپوتاژ را بگیرید .پس وقتی به گمرک رسیدید خودرو را خارج از محوطه گمرک پارک کنید و بدون خودرو وارد قسمت پذیرش گمرک غرب شوید و بعد از دریافت فرم‌های مخصوص کاپوتاژ و گرفتن کپی از مدارک شناسایی خودرو سوار بر خودرو شوید و با ورود به محوطه گمرک ابتدا خودرو را جهت تعیین وزن روی باسکول ببرید و درزمان وزن‌شدن خودرو روی باسکول نیز سرنشینان می‌بایست از خودرو خارج شده و هیچ باری درون صندوق عقب خودرو قرار نداشته باشد. بعد از تعیین وزن، خودرو را در پارکینگ تعبیه شده در محوطه گمرک پارک کنید و برای انجام سایر امور اداری به ساختمانی که برای امر کاپوتاژ در نظر گرفته شده وارد شوید‌. در آنجا ابتدا باید به بخش کدینگ مراجعه کنید و بعد از ثبت اطلاعات در سیستم گمرک وارد قسمت ارزشیابی شوید و بعد ازحدود 10 دقیقه و پس از ارزشیابی، برگه‌های کاپوتاژ خودرو را در دو نسخه که گوشه هر کدام آغشته به مهر و موم است، تحویل بگیرید و برای ثبت نهایی و زدن مهر خروج روی برگه کاپوتاژ خودرو به قسمت دبیرخانه بروید و در آنجا نیز بعد از 10 دقیقه پروژه کاپوتاژ خودرو به پایان می‌رسد و می‌توانید سوار بر خودرو از محوطه گمرک غرب خارج شوید. نکته جالب این است که همه امور انجام شده جهت کاپوتاژ کردن خودرو ظرف مدت یک ساعت صورت می‌پذیرد که زمان قابل قبولی است. در پایان این نکته را هم باید متذکر شد که اعتبار این کاپوتاژ یک سال است و در این یک سال به دفعات می‌توانید با خودرو شخصی خود به خارج از کشور سفر کنید و محدودیتی در این رابطه وجود نخواهد داشت‌. هزینه هر بار کاپوتاژ کردن خودرو نیز حدود 45 هزار تومان است.

 

گواهینامه بین المللی

قدم دوم : مراجعه به آژانس های مسافرتی جهت دریافت گواهینامه بین المللی

 

بعد از گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو ، با در دست داشتن این مجوز و دو قطعه عکس و گواهینامه و مدارک زیر به آژانس های مسافرتی که نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی هستند مراجعه کنید . این نمایندگی ها در مرزها هم مستقر هستند ولی پیشنهاد ما این است که قبل از سفر این مراحل را در شهر خود طی کنید . با گرفتن گواهینماه بین المللی در واقع گواهینامه جدیدی برای شما صادر نمیشه، کارتی که دریافت می‌کنید ترجمه گواهینامه شخصی خودتون هست. اعتبار این گواهینامه به مدت یکسال و سه سال هست که شما می‌تونید هر کدوم رو مایل بودید درخواست بدید.

مدارك لازم برای درخواست گواهینامه رانندگي بين‌المللی:

-گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله

-گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله

-یک قطعه عکس تمام رخ (۳*۴ )با حجاب اسلامی برای بانوان

-ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)

-ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه

-تکمیل فرم درخواست (فارسی و لاتین – تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد)

 

قدم سوم : دریافت پلاک خودروی بین المللی و دفترچه مالیکت خودروی بین المللی

جهت دریافت پلاک خودروی بین المللی و دفترچه مالکیت خودرو ، باید به همراه خودرو و مدارک وسیله نقلیه و مدارک شخصی به گمرک مراجعه می‌کنید . وقتی به آنجا مراجعه کردید ، باید برگه خروج موقت ئریافت کنید . در صورتی که خودرویی که قصد سفر با آن را دارید به نام شخص دیگری باشد باید از مالک خودرو وکالتنامه محضری داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای صدور دفترچه مالکیت خودرو:

-اصل پروانه خروج موقت معتبر (برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط يكي از گمركات كشور

اصل یا تصویر گذرنامه معتبر

اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو

 

مدارک تحویل شده در کشور ما اعتبار ندارد و فقط در خارج از کشور معتبر است و باید این نکته را یادآور شد که استفاده از پلاک بین‌المللی در خاک کشور ممنوع است و اگر کسی این نکته را رعایت نکند، موظف به پرداخت جریمه نقدی خواهد بود و پلاک بین‌المللی می‌بایست حداقل در فاصله 15 کیلومتری از مرز و در مبادی خروجی از کشور نصب شود و نکته مهم دیگر این است که برگه کاپوتاژ خودرو نیز حتما باید همراه راننده باشد تا در مرز مشکلی جهت خروج خودرو از کشور پیش نیاید .

 

enlightened این مقاله هم براتون مفیده :  ترفندهایی که چمدان بستن را برایتان راحتتر میکند 

 

 

بیمه بین المللی

قدم چهارم بعد از رسیدن به مرز : دریافت بیمه بین المللی

در ابتدای ورود به هر کشوری خودرو شما باید با بیمه کشور مقصد وارد آن سرزمین شود و بیمه‌کردن خودرو در مرز امری واجب و ضروری است و بدون بیمه‌کردن خودرو ورود به کشور مقصد امکان‏پذیر نیست. هزینه بیمه‌کردن خودرو نیز معمولا بین 45 تا 70 دلار متغیر است و بسته به شرایط کشور مقصد می‏تواند متفاوت باشد.

کلام آخر

شما باید در سفر با خودروی شخصی به کشورهای خارجی چند مورد رو مدنظر داشته باشید. یکی اینکه باید دقت کنید در طول سفر متحمل خسارت مثل تصادف یا جریمه نشوید. چون برخی از کشورها حتی اگه شما مقصر نباشید چون گواهینامه خارجی دارید شما رو مقصر معرفی می‌کنند. در بعضی از کشورها تا چند ماه شما مجوز رانندگی با گواهینامه بین المللی دارید و بعد از انقضای مدت زمان شما باید از طریق اون کشور جهت اخذ گواهینامه اقدام کنید. بنابراین قبل از شروع سفر در خصوص قوانین کشور مقصد اطلاعات کسب کنید . 

در این مرحله به شما تبریک می گوییم ! اکنون شما دارای گواهینامه رانندگی بین المللی و پلاک ترانزیت و دفترچه مالکیت بین المللی خودرو هستید و کافی است استارت بزنید و به هر آن کجایی که شب‌ها رویاش رو خواب می‌بینید سفر کنید . 

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر