رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

معروف ترین پل های تاریخی اصفهان

اصفهان شهری سرشار از تاریخ و هنر و معماری که با عنوان نصف جهان در همه ذهن ها نقش بسته است . اگر قصد مسافرت به این شهر زیبا را دارید پیشنهاد ما به شما این است که حتما برای بازدید از مکان های تاریخی و دیدنی این  شهر برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا دست پر از آن خارج شوید و جایی را ندیده باقی نگذارید. پر واضح است که یکی از اصلی‌ترین جاذبه ‌های این شهر، پل‌های تاریخی اصفهان است. پل‌هایی که در مسیر رودخانه زاینده رود از سمت غرب به شرق قرار گرفته‌اند و شامل پل‌های باستانی و پل‌های جدید می‌شود . از این رو بهتر دانستیم تا علاوه بر معرفی مکان های گردشگری نصف جهان ، در مقاله ای مجزا پل های زیبای آن را به شما معرفی کنیم .

 

 

1 . پل خواجو :

 

پل خواجوپل خواجو که از بناهای عصر شاه عباس دوم صفوی است به نام‌های پل بابا رکن‌الدین، پل شیراز و پل حسن‌آباد نیز نامیده شده و بیشتر به منزله سد به کار می‌رفته است.

درازای این پل 133 متر و پهنای آن 12 متر است و به سبب قرار گرفتن در محله خواجو به پل خواجو شهرت یافته است.

پل خواجو در دوران صفوی یکی از زیباترین پل‌های جهان به شمار می‌رفته و اکنون نیز به دلیل معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پل‌های زاینده‌رود مشهورتر است.

در میان هر یک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق مزین به نقاشی به نام بیگلربیگی است که در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایق‌رانی بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان فراخوانده می‌شدند . 

 

2 . سی و سه پل : 

 

سی و سه پل بیراه نیست اگر بگوییم سی و سه پل مشهورترین پل اصفهان است، پلی که در بسیاری از موارد به عمومی ترین نشانه و نماینده پل های اصفهان بدل شده.پل الله‌وردی خان یا سی و سه پل از نظر موقعیت مکانی به دلیل اینکه رابط میان دو قسمت خیابان چهارباغ است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد . شمار دهنه‌های این پل که با زیبایی هر چه تمام‌تر آب زاینده‌رود را تقسیم می‌کند، 33 عدد است به همین دلیل به این اسم نامیده شده است . پل سی‌و‌سه چشمه، پل چهارباغ، پل جلفا و پل زاینده‌رود از جمله دیگر نام‌های این پل زیبای عصر صفوی است .

احداث این پل که در ساخت آن از گچ، آجر، سنگ و آهک استفاده شده، به عنوان محل برگزاری جشن آب‌پاشان و مراسم خاج‌شویان ارامنه ی اصفهان در آن دوره بوده است. این پل به گفته ی بسیاری از گردشگران، یکی از شگفتی های معماری ایرانی را به تصویر می کشد و توانایی معماران ایرانی را نشان می دهد . این اثر تاریخی در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ی ۱۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است . 

 

3 . پل شهرستان 

 

پل شهرستان پل شهرستان پیشکسوت پل های اصفهان است ؛‌ پلی که در چهار کیلومتری شرق پل خواجو در محله شهرستان روی رود آرامیده. محله شهرستان در قدیم محل اعیان نشین شهر بوده. این پل در زمان ساسانیان ایجاد شد و در زمان دیلمان و سلجوقیان تعمیر و مرمت شده است.  دلیل نام گذاری این پل قرار گرفتنش در روستایی به نام شهرستان بوده است.طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی در حدود 105متر و عرض آن از 4.25 تا 5 متر متغیر است. جهت پل شمالی جنوبی با کمی انحراف است، پل شهرستان "چشمه" پایه سنگی بزرگ دارد.پل شهرستان آخرین پل تاریخی شهر اصفهان در مسیر زاینده رود است. پلی که به همراه چهار پل دیگر به هویت شهر گره خورده اند و متاسفانه هر کدام در خطری گرفتارند. اگر خطری گریبان هر یک از آنها را بگیرد،‌ نه زاینده رود ما را خواهد بخشید، ‌نه ایرانیان . از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پل‌های قدیمی ایران فقط پل های دزفول با این پل برابری می کنند که تاریخ احداث آن‌ها عصر ساسانیان است . 

 

4 . پل مارنان : 

 

پل مارنان اولین پل تاریخی شهر اصفهان در مسیر زاینده رود، «مارنان» است؛ پلی که امروز داخل شهر اصفهان است و در گذشته پلی نزدیک به حریم شهر به حساب می آمده. مارنان پلی است که در گذشته مورد استفاده ارامنه برای ورود به شهر اصفهان بوده. این پل در گذشته روستای مارنان را به منطقه جلفا وصل می کرده و امروزه در جنوب غربی اصفهان قرار دارد.  برخی از محققین قدمت این پل (پل مارنان) را مربوط به دوران ساسانی می‌دانند. این پل در حال حاضر دارای 17 دهانه است.پل مارنان در خیابان مطهری بین پل فلزی و پل وحید ساخته شده و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده است . 

 

5 . پل چوبی ( جویی ) :

 

پل چوبی ( جویی ) پل کوچکی که بعد از سی و سه پل قرار دارد، بین مردم اصفهان به نام پل «چوبی» شناخته می شود. نام این پل در اصل پل «جویی» است و از جوی کوچک سنگی که روی آن قرار داشت و تا چند دهه پیش هم باقی بود گرفته شده. چون در اطراف پل عمارت های سلطنتی زیبا و با شکوه سعادت آباد، هفت دست، آیینه خانه،‌ کلاه فرنگی و نمکدان واقع شده بود، این پل را برای ارتباط این دو قسمت ساخته بودند ؛ پلی که محل عبور و مرور خانواده شاه صفوی، امرا، ‌اشراف،‌ مهمان ها و سفیرانی بوده که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم می یافتند. همچنین آب هم به وسیله جوی سنگی کنده شده روی پل بین این عمارت ها و باغ ها روان بوده است. پل جویی را به اشتباه پل چوبی نیز می‌نامند. وجه تسمیه این پل به دلیل جوی سنگی کوچکی است که بر روی آن قرار داشته است. این پل محل عبور خانواده شاه صفوی و اشراف و سفیرانی بوده است که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم را پیدا می‌نمودند . در میانه ی پل، برج شش گوشه ای وجود دارد که چشمه‌های آب جاری در آن محیط خوبی را برای امیران، اشراف، مهمانان و سفیرانی که به حضور شاه می آمدند ایجاد می کردند. این پل را به نام های دیگری در طول تاریخ می شناختند. به سبب روان بودن جوی آب از میان آن به پل جوبی، به دلیل شکل گیری دریاچه در قسمت غربی آن به نام پل دریاچه شهرت داشته است. از سوی دیگر به دلیل قرار گیری در محلی به همین نام، آن را به نام سعادت‌آباد و به سبب مجاورت با هفت کاخ از کاخ های سلطنتی شاه عباس دوم، با عنوان هفت دست نیز می خواندند . 

 

اگر تاکنون به استان اصفهان سفر کرده اید و از این پل های زیبا عکس گرفته اید برایمان بفرستید تا با نام خودتان در گالری عکس آسوده کیهان قرار دهیم . 

 

 

موارد مرتبط

در اصفهان از کجاها بازدید کنیم ؟

در اصفهان از کجاها بازدید کنیم ؟

در این پست میخواهیم ئر این شهر قدم بگذاریم و گوشه ای دیگر از سازه های تاریخی آن را در نقاط مختلف جستجو کنیم تا در سفرتان به اصفهان هیچ یک از آنها را از دست ندهید و سفری کامل را برای خودتان رقم بزنید...

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر