رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

حذف ایران از مسیر ایرلاین های خارجی !!

این روزها شاید یکی از دغدغه های مسافران و بحـث برانگیزترین مسئله حذف ایران از مسیر ایرلاین های خارجی باشد . متاسفانه براساس گزارش های اخیر روند حذف ایران از مسیرهای پروازی آغاز شده است به طوری که خطوط هوایی قدیمی که از شرکای ایران هستند مانند ایرفرانس-کِی ال ام، فلای دبی، ایرآستانای قزاقستان، بریتیش ایرویز و حتا لوفتهانزا  در حال کاهش مسیرهای پرواز خود یا حتی حذف کلی ایران از مسیر خود هستند.  

حذف ایران از خطوط هواییروند حذف ایران از مسیرهای پروازی آغاز شده است. خطوط هوایی مانند ایرفرانس-کِی ال ام، فلای دبی، ایرآستانای قزاقستان، بریتیش ایرویز و حتا لوفتهانزا که از قدیمی‌ترین شرکای طرف قرارداد با ایران است در حال کاهش مسیرهای پرواز خود یا حتا حذف کلی ایران از مسیر خود هستند . 

خبرگزاری ایسنا طی گفتگو با رضا اباذری -رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران- به این مساله توجه کرده است که افزایش حداقل صددرصدی نرخ پروازها و کاهش تقاضای سفر می‌تواند منجر به حذف ایران از مسیرهای خطوط بین‌المللی شود و این نوعی خود تحریمی خواهد بود چرا که پس از آن مسافران خارجی نیز نخواهند توانست به ایران سفر کنند و این خطری برای  مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی و گردشگری است.  اباذری در این باره گفت: 

با افزایش صددرصدی نرخ بلیت هواپیماها دو اتفاق می‌افتد؛ نخست آنکه ایرلاین‌ها نمی‌توانند به تعهدات پیشین خود عمل کنند، چراکه آنها قبلا قیمت بلیت‌های خود را با ارز ۴۴۰۰ تومانی محاسبه کرده‌اند و حالا که باید به مشتری جواب بدهند، مبنای محاسبه ۸۸۰۰ تومان شده است. این اختلاف هزینه را چه کسی پرداخت می‌کند؟ ایرلاین که نمی‌تواند دیگر ارز ۴۴۰۰ تومانی را تامین کند، از مسافر هم نمی‌خواهد بگیرد، از طرفی آنها باید هزینه فایده را محاسبه کنند که رقم قابل توجهی می‌شود؛ درحالی‌که محل جبران آن مشخص نیست.​​​​​​​

او پیامد دیگر این تصمیم ارزی را ایجاد یک موج کاهش در سفرهای هوایی خارجی و حتا داخلی دانست و در این باره توضیح داد:

وقتی نرخ بالا می‌رود، تقاضا کاهش می‌یابد و به دنبال آن، تعداد پروازها کم یا در برخی مسیرها کامل کنسل می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسیم که در برخی مسیرهای هوایی، حتا یک پرواز هم نخواهیم داشت. با کاهش تقاضا، شرکت‌های هواپیمایی در مرحله نخست تعداد پروازهای خود را کاهش خواهند داد و به مرور و درصورت ادامه روند کاهشی درخواست‌ها، مسیر ایران را حذف می‌کنند. این اتفاقی است که قبلا در مسیر هوایی اربیل-عراق تجربه شده است.​​​​​​​

موارد مرتبط

0 نظر
نوشتن نظر